Kroonika

08.06.2019
Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi liikmed osalesid Jaan Tõnissoni Instituudi poolt 08. novembril 2019 korraldatud Eesti välispoliitika teemalisel õppeüritusel Riigikogus.
Õpetajatele esinesid  Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Anneli Ott, ning Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa ja aseesimees Marko Mihkelson. Kohtumiste lõppedes tuvustas Riigikogu töötaja Ott Mängel õpetajatele uut õpilaste jaoks välja töötatud külastusprogrammi, mis sisaldab tutvumist Riigikogu ruumidega, ning ka interaktiivseid tegevusi.
IMG_0447

IMG_0449

08.06.2019
Toimus Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi aastakoosolek
08.06.2019 toimus Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi aastakoosolek. Kinnitati majandusaasta aruanne. Heiki Haljasorg valiti tagasi Seltsi juhatuse liikmeks ning uus juhatuse liikmena lisandus Edgar Roditšenko. Otsustati ära kaotada liikmemaks. Otsustati loobuda tasulisest yhiskonnaopetajad.eu domeenist ning saada tasuta domeen https://yhiskonnaopetajad.wordpress.com (selle aasta lõpuni on küll vana domeen alles, aga see juba suunab uuele domeenile). Kinnitati ka tegevuskava uueks aastaks.

28.01.2019
Osalemine Jaan Tõnissoni Instituudi ühiskonnaõpetuse ainekava kaasajastamise projektis
Antud projektis osalevad Sulev Valdmaa, Heiki Haljasorg ja Edgar Roditšenko. Toimunud on andmete kogumine õpilastelt ja õpetajatelt ning aruteluring õpilastega. Plaanis on ekspertide kaasamine.

30.11.2018
Sulev Valdmaa pälvis Käisi preemia
Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi juhatuse liige Sulev Valdmaa pälvis 30.novembril Johannes Käisi preemia. Auhind anti talle üle Johannes Käisi Seltsi esinaise Aina Alunurme poolt Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumis. Sulev Valdmaa (sünd. 24. XI 1954) on Kuusalu Keskkooli endine direktor ja Jaan Tõnissoni Instituudi Kodanikuhariduse keskuse juhataja, õppekavaekspert ja peametoodik ajaloo ja ühiskonnaõpetuse aines. Ta on olnud Eesti seni ainukese UNESCO õppetooli juhataja. Sulev Valdmaa on paljude ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse raamatute ja õpikute autor ning kaasautor, näiteks “Põhjamaade ajalugu” (Avita 1995), “Mis on multikultuurne ühiskond” (JTI 1997), “Põnevamad koolitunnid” (JTI 1998), “Lähiajalugu” (Argo 2000) ja “Eesti ajalugu gümnaasiumile” (Koolibri 2001). Ta on olnud Euroopa Nõukogu kodanikuhariduse eksperdiks. Tänu tema tegevusele on rajati Kuusallu eesti keele uue ortograafia looja Eduard Ahrensi ausammas.

11.09.2018
Konverents haridusministeeriumis Eesti esimesest haridusministrist Peeter Põllust
11.septembril 2018 toimus Tallinnas, haridusministeeriumis konverents Eesti esimesest haridusministrist ja emakeelse Tartu Ülikooli rajast Peeter Põllust. Avasõnad ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Ettekanded pidasid Eesti Keele Instituudi direktor PhD Tõnu Tender (“Üks vagu suurest PÕLLUST”), haridusministri nõunik ning Teatri- ja Muusikaakadeemia dotsent PhD Urve Läänemets (“Peeter Põld tänases päevas”) ning Tallinna Toomkooli õppealajuhataja ja Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimees PhD Heiki Haljasorg (“Peeter Põllu kirjutatud monograafiad”). Haridus- ja teadusministeeriumi ja Tallinna Ülikooli koostöös esitleti ka endise Tallinna Ülikooli professori Maie Tuuliku koostatud artiklite kogumikku “Aegumatud väärtused kasvatuses ja hariduses”. Raamatu eessõna kirjutas Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi direktor Veronika Varik.

28.02.2018
Õppekäik ja koolitus Maksu- ja Tolliametis
Kolmapäeval, 28. veebruaril 2018 olid õpetajad külas Maksu- ja Tolliametis (Lõõtsa 8a, Tallinn). Õpetajatele esines Maksu- ja Tolliameti peadirektor Valdur Laid, kes rõhutas, et kõige parem on olukord, kui maksusüsteem on lihtne, õiglane ja kehtib põhimõte, et  kasulikum on makse maksta kui mitte maksta. Eesti eeltäidetud e-tuludeklaratsioon on maailmas üks paremaid ning samuti on Eesti maksulaekumine üks Euroopa Liidu paremaid. Pärast huvitavat loengut ja küsimusi-vastuseid toimus põnev ringkäik Maksu- ja Tolliameti majas, sh külastati muuseumi, kus näidati tolli poolt konfiskeeritud kaupu ning räägiti nende juurde lugusid. I korrusel tutvustas õpetajatele uurimisosakonna ruume Madis Metsma ja ülejäänud maja tutvustas Peeter-Tanel Orro.

17.10.2017
Filmimuuseumis
Teisipäeval, 17. oktoobril 2017 olid õpetajad külas Maarjamäe ajalookeskuse vastvalminud Filmimuuseumis (Pirita tee 56, Tallinn). Infopäeval tutvustati värskeid haridusprogramme 2017/2018 õppeaastaks Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, Filmimuuseumis ja avatavas Maarjamäe lossis.

20.10.2017
Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimees Heiki Haljasorg sai filosoofiadoktoriks
16. oktoobril kaitses Tallinna Ülikoolis Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudi doktorant Heiki Haljasorg kasvatusteaduste erialal doktoritööd “Ajaloo õppeaine eesti õppekeelega üldhariduskoolide õpetamise plaanis, õppekavades ja aineprogrammides 1874-2016. Ajaloolis-analüütiline käsitlus” . Doktoritööd juhendas PhD Urve Läänemets.  Oponendid olid Eesti Kunstiakadeemia professor David Vseviov ning Tallinna Tehnikaülikooli dotsent Tiia Rüütmann. Heiki Haljasoru (pildil) doktoriks promoveerimine toimus 20. oktoobril 2017.

10.08.2017
Eesti keele tänapäevase ortograafia rajaja Eduard Ahrensi mälestusmärgi avamine
10. augustil 2017 osales EÜÕS-i juhatus Kuusalus toimunud eesti tänapäevase ortograafia rajaja Kuusalu pastor Eduard Ahrensi (1803 – 1863) mälestusmärgi avamisel. Juhatuse liikmed (pildil Sulev Valdmaa, Heiki Haljasorg ja Urve Läänemets) osalesid mälestusmärgi rajamises. Kuusalus toimus lisaks mälestusmärgi avamistseremooniale Eesti Keele Instituudi, Emakeele Seltsi ja Õpetatud Eesti Seltsi sisustatud Ahrensile pühendatud keelekonverents ning õhtul kirikus kontsert Ahrensi aegsete baltisaksa heliloojate loomingust.

08.06.2017
EÜÕS võeti DARE liikmeks
08. juunil 2017 toimus Berliinis rahvusvahelise koostöövõrgustiku DARE (Democracy and Human Rights Education in Europe http://www.dare-network.eu/) peaassamblee. Sellel võeti Eesti Ühiskonnaõpetajate Selts üksmeelselt koostöövõrgustiku liikmeks.

01.06.2017
Lifelong Learning Platform aastakonverents
31. mail ja 01. juunil 2017 toimus Tallinnas rahvusvahelise katusorganisatsiooni Lifelong Learning Platform aastakonverents teemal “Education in a digital world. Reducing inequalities through lifelong learning.” EÜÕS-i esindaja osales konverentsil. Kõneldu oli tähelepanu vääriv nii elukestva õppe kui formaalhariduse seisukohast. Ettekannetes ning mõttevahetusetes avaldati mitmeid seisukohti sellest, kuidas tänane kool digitingimusi kõige paremini ära saaks kasutada. Jagati nii teoreetilisi teadmisi kui praktilisi nõuandeid.

29.04.2017
EÜÕS-i 2017. aasta üldkoosolek
29. aprillil toimus Tallinnas EÜÕS-i 2017. aasta üldkoosolek. Koosolek andis hinnangu seltsi 2016. aasta tööle, ning arutas läbi ja kinnitas eelmise majandusaasta aruande. Käsitledes edasist tegevust oldi seisukohal, et selts jätkab väljakujununed traditsiooni õpetajatele koolitusürituste korraldamisel. Arutati aineõpetuse olukorda ühiskonnaõpetuses ning seltsi liikmelisust rahvusvahelistes organisatsioonides. Vastavuses põhikirjaga toimus EÜÕS-i juhatuse valimine. Juhatuse jätkab senises koosseisus (Heiki Haljasorg, Urve Läänemets ja Sulev Valdmaa). Eesti Ühiskonnaõpetaja Seltsi esimehena jätkab Heiki Haljasorg.

31.03.2017
Teaduste Akadeemias toimus hariduskonverents “Milline on hea haridus?”
31.märtsil 2017 toimus EKN-i hariduskonverents koostöös Siseministeeriumiga pealkirjaga: “Milline on hea haridus?” ja mille alapealkiri oli “Milline on hea haridus ja hea kasvatus kodus, lasteaias, koolis, meedias, kirikus, teatris ja ülikoolis?” Konverents toimus kell 9.00-9.30 Toomkirikus ning kell 10.00-16.00 Eesti Teaduste Akadeemias. Eesti Teaduste Akadeemias pidas peaettekande Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Rein Veidemann teemal “Haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon”. Toimus 7 paneeldiskussiooni ja lisaks oli veel üks ettekanne. Konverentsil osales 129 inimest. Ürituse peakorraldaja oli Heiki Haljasorg (pildil paremal).

24.01.2017
EÜÕS-i aastaseminar ja õppekäik õiguskantsleri juurde
24. jaanuaril 2017 toimus EÜÕS aastaseminar. Õiguskantsleri büroos kohtuti õiguskantsler Ülle Madisega (pildil kõnelemas) ja nõunik Vladimir Svet’iga.

18.01.2017
Kohtumine haridusminister Mailis Repsiga
18. jaanuaril 2017 toimus kohtumine Haridus- ja teadus-ministeeriumis. Kohtumisel osalesid minister Mailis Reps, ministeeriumi asekantsler Mart Laidmets, Andres Põder (EKN), Philippe Jourdan (EKN), Heiki Haljasorg (EKN, EÜÕS), Egle Viilma (EKEL), Tarvo Siilaberg (EKEL), Urmas Viilma (EKN) ja Jaak Aus (EKEL). Kohtumisel oli muude teemade hulgas juttu ka õppekavaarendusest, sealhulgas ühiskonnaõpetuses.

15.12.2016
Kodanikuhariduse õppekava välja-töötamine Gruusia ja Iisraeli kõrgkoolidele
11. – 15. detsembril 2016 viibisid EÜÕS-i juhatuse liikmed Urve Läänemets (pildil) ja Sulev Valdmaa ekspertidena Tbilisis rahvusvahelise ERASMUS+ projekti avaseminaril. Projekti eesmärgiks on kodanikuhariduse õppekava välja-töötamine Gruusia ja Iisraeli kõrgkoolidele.

26.11.2016
EÜÕS-i juhatuse koosolek
26. novembril 2016 toimus Tallinnas EÜÕS-i juhatuse koosolek. Vaadati tagasi 2016. aastale ning kavandati järgmise aasta ettevõtmisi. Tagasivaatena tõdeti, et EÜÕS on jätkuvalt andnud head eeskuju oma ürituste planeerimisel meie sõrasorganisatsioonile. Äsja näitasime suunda külastada Riigikontrolli. Tuleviku osas arutati muu hulgas ka rahvusvahelisi sidemeid.

25.10.2016
Õppekäik Riigikontrolli majja
25. oktoobril 2016 korraldas Eesti Ühiskonnaõpetajate Selts õppekäigu Riigikontrolli majja. Pärast väikest ekskursiooni Riigikontrolli majas, andis Riigikontrolli arendusteenistuse juhataja Urmet Lee ülevaate Riigikontrolli funktsioonidest. Pärast väga sisukat ettekannet said kõik osalejad esitada küsimusi ning saada vastuseid. Õppekäik Riigikontrolli majja jätkab traditsiooni, kus Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi liikmed teevad kaks korda aastas õppekäike. Varem on näiteks on toimunud õppekäigud Stenbocki majja, Välisministeeriumisse, Riigikohtusse, Eesti Panka, Toomkirikusse, dominiiklaste kloostrisse, Vahipataljoni, Kaitsepolitseisse, Läti saatkonda ja USA saatkonda.

11.06.2016
EÜÕS 2016. aasta üldkoosolek
11. juunil toimus Tallinnas EÜÕS 2016. aasta üldkoosolek. Koosolekul arutati läbi ja kinnitati seltsi 2015. aasta tegevusaruanne ja kinnitati majandusaasta aruanne. Seltsi tegevus hinnati heaks. Kavandati seltsi tegevus 2017. aastaks. Seltsi uueks juhatuse liikmeks valiti Sulev Valdmaa, Urve Läänemets ja Heiki Haljasorg jätkavad juhatuse liikmetana.

22.03.2016
EÜÕS-i kevadseminar ja õppekäik dominiiklaste kloostrisse
Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi 2016. aasta kevadseminar toimus teisipäeval 22.märtsil Tallinna dominiiklaste kloostris. Ürituse sisustas teoloog ja ajaloofilosoof Einar Laigna, kes korraldas seminarist osavõtjatele ringkäigu dominiiklaste kloostris ning esines väga huvitava mõtisklusega inimesest, ajaloost, ühiskonnast ja väärtustest.

22.01.2016
Kohtumine EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga
Reedel, 22. jaanuaril 2016 kohtusid EÜÕS liikmed Tallinnas EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga. Pooleteise tunni jooksul kõneldi kaasaja ühiskonna teemadel ning eriti väärtustest. Kujunes arusaam, kuidas näeb ühiskonnaõpetuse aine rolli tänases eesti koolis EELK.

20.10.2015
EÜÕS sügisseminar “Luterlus maailmas ja Eestis XXI sajandil”
20. oktoobril 2015 toimus Tallinnas EÜÕS sügisseminar “Luterlus maailmas ja Eestis XXI sajandil”, mis viidi läbi koostöös EELK Konsistooriumiga. Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus esines õpetajatele Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru, kes tutvustas Toomkirikut ning kõneles sellega seonduvalt väga huvitavalt kristlusest laiemalt. EELK Rahvusvaheliste ja avalike suhete assistent Eva-Liisa Luhamets kõneles Luterlikust Maailmaliidust ning EELK tegevusest selles. Seminar lõppes tutvusmisringkäiguga EELK Konsistooriumi hoones ehk piiskopimajas ja selles asuvas kabelis, mille viis läbi konsistooriumi sekretär Sigrid Põld.

09.10.2015
EÜÕS-i aastakoosolek. Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimehena jätkab Heiki Haljasorg
09. mail 2015 toimus Tallinnas EÜÕS-i aastakoosolek. Seltsi juhatus esitas koosolekul ülevaate 2014. aasta tegevusest ning selgitas majandusaasta aruannet. Seltsi juhatuse uueks liikmeks valiti Urve Läänemets ja Heiki Haljasorg valiti tagasi ning Mari Suurväli jätkab juhatuse liikmena. Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimehena jätkab Heiki Haljasorg (pildil). Korrastati seltsi liikmete nimekirja. Kavandati ettevõtmisi 2015./2016. õppeaastaks. Otsustati jätkata senist suunda ning pakkuda EÜÕS-i poolt heatasemelisi üritusi nii Seltsi liikmetele kui teistele huvilistele, sh õpilastele.

29.04.2015
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA ja Eesti suhted” neljas seminar
29. aprillil toimus Tallinnas TLÜ Balti Filmi- ja Meediakoolis EÜÕS-i ja USA suuraatkonna 2015. aasta koostööprojekti viimane seminar. Selle teemaks oli meedia mõju. USA poolt esines diplomaatia, globaalse lennunduse ja sideala ekspert Nicholas Kralev ning Eesti poolt Balti Filmi- ja Meediakooli lektor Andres Jõesaar (pildil).

25.04.2015
Sümpoosium “Põgenemine ja pagulus”
25. aprillil 2015 toimus Tallinnas Okupatsioonide muuseumis Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) sümpoosium “Põgenemine ja pagulus”. ÜEKN liikmeteks on eestlaste keskorganisatsioonid vôi suuremad seltsid järgnevates riikides: USA, Kanada, Rootsi, Inglismaa, Saksamaa, Austraalia, Läti, Leedu, Venemaa, Ukraina, Soome ja Tšehhi. Täpsem info veebilehel http://www.uekn.org. Seminari avas ÜEKN esimees Laas Leivat Kanadast. Üritus oli huvitav – nii oma sisult kui informaalsete vestluste võimaluste poolest. Ilmselt kiire õppeaasta lõpp tõi aga kaasa selle, et Eesti ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatest oli esklusiivsel üritusel osalemas ainult kaks inimest.

27.03.2015
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA ja Eesti suhted” kolmas seminar
27. märtsil 2015 toimus Tallinnas EÜÕS-i ja USA suuraatkonna 2015. aasta koostööprojekti kolmas seminar. Esinesid USA suursaatkonna kultuuri ja meedia atašee Caitlyn Kim (pildil) ning Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi välissuhete nõunik Reet Remmel. Kuulajad said ülevaate nii kõige iseloomulikumast USA kultuuris kui suurriigi kultuuri praegustest arengutest. Loe koostööprojekti ja seminari kohta siit.

20.03.2015
“Reader on Estonia”
EÜÕS-i liikmed Urve Läänemets ja Sulev Valdmaa osalesid 19. ja 20. märtsil 2015 Tartu Ülikooli Narva Kolledžis toimunud 5. rahvusvahelisel ELT konverentsil “Reconsidering the Practice of CLIL and ELT” ja tegid sellel inglise keele ja ühiskonnaõpetuse ainete vajadusi silmas pidavat intergatiivset õppematerjali tutvustava ühisettekande “Reader on Estonia”. Lugemiku autorid on Eesti vastavate valdkondade tunnustatud spetsialistid (nt Rein Veide-mann, Urmas Paet,  Tiia Järg, Küllo Arjakas, Allan Puur jpt). Sõna saavad ka noored (Liis Lemsalu, Laura Põldvere, Pärt Uusberg, Hermann Luik). Tekstide juurde kuuluvad küsimused aruteluks, mis tulenevad ühiskonnaõpetuse ainekavade teemadest ja aitavad õpilastel paremini mõistma hakata meie ühiskonda  ja kultuuri. Õppematerjali tutvustati detsembris ka muusika ja ühiskon-naõpetuse õpetajaile.

20.03.2015
 “Hilda Taba sotsialiseerumisest ja õppekavadest”
Hasartmägumaksu Nõukogu poolt rahastatud projekti tulemina on Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi liikmetel valminud 38-leheküljeline brošüür “Hilda Taba sotsialiseerumisest ja õppekavadest. Materjal õpetajale”. Brošüüris antakse ülevaade Hilda Taba eluloost ning toetudes tema töödele tutvustatakse Eesti päritolu ameerika pedagoogikateadlase panust õppekavaarenduse, ühiskonnaõpetuse ja sotsialiseerumise alal. Materjal on välja antud Jaan Tõnissoni Instituudi poolt. Piiratud arvu eksemplaride trükkimist toetas USA suursaatkond EÜÕS ja saatkonna 2015. aasta koostööprojekti raames. Brošüüriga on võimalik tutvuda ja seda saada EÜÕS ja USA suursaatkonna 2015. aasta seminaridel.

17.03.2015
Õppekäik Kaitsepolitseiametisse ja aastaseminar
17. märtsil 2015 toimus koostöös Kaitsepolitseiametiga EÜÕS aastaseminar. Seminaril osalejad said ülevaate Kaitsepolitseiameti ja selle eelkäijate arenguloost alates Eesti riiklikust iseseisvumisest tänaseni ning ametkonna praegusest paiknemisest meie riigiasutuste struktuuris. Tutvustati ameti ülesandeid ja tegevuse eesmärke. Kuulajate huvi oli suur ning ettekandjale esitati palju küsimusi. Kokku tekkis hea pilt sellest, millises olukorras oma tööd tehakse ning missugused on peamised probleemid, mida lahendatakse. Ka taasiseseisvunud Eesti käekäik ja saavutused olid esitluse põhjal hästi jälgitavad. Eesti Ühiskonnaõpetajate Selts tänab Kaitsepolitseiametit väga huvitava koolitusvõimaluse eest.

20.02.2015
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA ja Eesti suhted” teine seminar
20. veebruaril 2015 toimus Tallinnas Kaitseministeeriumi pressiruumis EÜÕS-i ja USA suuraatkonna 2015. aasta koostööprojekti teine seminar. USA Tallinna Suursaatkonna sõjaväeatašee Geoffrey Wright (pildil paremal) ning Eesti Kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Jonatan Vseviov (pildil vasakul) kõnelesid kahe maa kaitsekoostööst.

23.01.2015
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA ja Eesti suhted” esimene seminar
23. jaanuaril 2015 toimus Tallinna Keslinna Vene Gümnaasiumis EÜÕS-i ja USA Tallinna suursaatkonna 2015. aasta koostööprojekti “USA ja Eesti suhted” esimene seminar. Esinesid USA suursaadik Eestis hr Jeffrey D. Levine ja pr Marina Kaljurand (pildil) Eesti Vabariigi välisministeeriumist.

20.01.2015
Kodanikupäeva viktoriini ning kodanikupäevale pühendatud esseekonkursi võitjate autasustamine
20. jaanuaril 2015 toimus Tallinnas Mustpeade majas Integratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed 2014. aasta Kodanikupäeva viktoriini ning kodanikupäevale pühendatud esseekonkursi võitjate autasustamine. Nii konkurssi kui viktoriini toetab Haridus- ja teadusministeerium. Esseekonkursi ja viktoriini võitjate nimed on leitavad: http://www.meis.ee/kodanikupaeva-viktoriin.

04.06.2014
Pärnus Eesti lipu päeva tähistamine
4.juunil 2014 toimus Pärnus Eesti lipu päeva 130. aastapäeva tähistamine, mille kaaskorraldaja on aastaid olnud Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi juhatuse liige Mari Suurväli. Lipu päeva kohta saab lugeda siit.

24.05.2014
Pärnus EÜÕS-i aastakoosolek
24. mail 2014 toimus Pärnus EÜÕS-i aastakoosolek. Seltsi juhatus esitas koosolekul ülevaate 2013. aasta tegevusest ning selgitas majandusaasta aruannet. Seltsi tegevus 2013. aastal oli mitmekülgne ja edukas. Sellele anti kokkuvõttes hinnang “hea”. EÜÕS põhikirja kohaselt viidi läbi kolmeliikmelise juhatuse kahe liikme valimine. Juhatuse uueks liikmeks valiti Urve Läänemets, tagasi valiti Mari Suurväli ning juhatuse liikmena jätkab Heiki Haljasorg. Kavandati ettevõtmisi 2014./2015. õppeaastaks. Otsustati jätkata senist suunda ning pakkuda EÜÕS-i poolt heatasemelisi üritusi nii Seltsi liikmetele kui teistele huvilistele, sh õpilastele. EÜÕS ei näe ühiskonnaõpetuse õpetajaid lahusseisva “kildkonnana”, vaid mõistab ühiskonnaõpetust Euroopas ja mujal maailmas ammu aktsepteeritud nn kogu kooli eetose olulise osana, mida kujundavad kõikide ainete õpetajad ning loomulikult õpilased.

24.04.2014
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA Today & Tomorrow” neljas seminar
24. aprillil toimus Õpetajate maja Magistri toas Tallinnas projekti “USA Today & Tomorrow” neljas ning ühtlasi viimane seminar. Selle teemaks oli Social policy and social security in the United States.

28.04.2014
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA Today & Tomorrow” kolmas seminar
28. märtsil toimus Tallinnas Õpetajate maja Saadiku toas projekti “USA Today & Tomorrow” kolmas seminar, mille teemaks oli Culture and education in the United States. Esinesid USA saatkonna kultuuri ja pressi asenõunik pr Alison E. Davis (pildil) ja ETV ajakirjanik Neeme Raud.

17.03.2014 
EÜÕS ja Kaitseväe peastaabi koostöös toimunud aastaseminar
Osavõtjad said põhjaliku ülevaate nii Eesti kaitseväe ülesehitusest kui igapäevasest toimimisest. Kaitseväe ohvitserid tutvustasid õpetajatele meie sõjameeste osalemist välismissioonidel, koostööd NATO liinis ning Kaitseliidu rolli ühiskonnas. Vaadati ringi kasarmus ja väeosa territooriumil, käes sai hoida relvi ning õues kiigata liikuvtehnikasse. Lõunaks söödi väga maitsvat sõdurisuppi.

21.02.2014
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA Today & Tomorrow” teine seminar
21. veebruaril toimus Tallinnas Õpetajate maja Saadiku toas projekti “USA Today & Tomorrow” teine seminar, mille teemaks oli Economical and environmental development of the United States. Esinesid USA saatkonna majanduspoliitika nõunik Brett Makens (pildil) ja ETV ajakirjanik Neeme Raud.

27.01.2014
Holokausti ohvrite mälestuspäev
27. jaanuaril 2014 tähistati kogu maailmas holokausti ohvrite mälestuspäeva. Eesti riiklik traditsiooniline mälestustseremoonia peeti Kloogal asuva holokausti ohvrite memoriaali juures. Sellele järgnes Tallinnas, juudi kogukonna majas seminar ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatele „Minevikust tulevikku – ühe kogukonna lugu“. Seminari avas kultuuriminister Urve Tiidus. Pärast ettekandeid peetud diskussiooni vedasid Ringo Ringvee Siseministeeriumist, Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi liige Sulev Valdmaa ning Haridus- ja teadusministeeriumi osakonnajuhataja Irene Käosaar.

17.01.2014
EÜÕS-i ja USA suuraatkonna koostööprojekti “USA Today & Tomorrow” esimene seminar

17. jaanuaril 2014 toimus projekti “USA Today and Tomorrow” raames USA saatkonnas Tallinnas seminar, mille tehti kaks ettekannet USA välispoliitikast. Esimese ettekande pidas USA suursaadik Jeffrey D. Levine ja teise ettekande ERR kauaaegne korrespondent USAs-s Neeme Raud. Ürituse korraldasid USA saatkond ja Eesti Ühiskonnaõpetajate Selts. Kolm põnevat üritust järgnevatel kuudel on aga projekti “USA Today and Tomorrow” raames veel ees.

29.12.2013
Arutelu ühiskonnaõpetusest 
29. detsembril 2013 tegi Eesti Ühiskonnapetajate Seltsi aktiiv kokkuvõtteid 2013. aastast ning arutas põhjalikumalt seisu aineõpetuses.

09.12.2013
DKG ja EÜÕS jõuluhetkel 09.12.2013 EMTA-s.
9. detsembril oli DKG ja EÜÕS ühine jõuluhetk EMTA-s. Kõnelesid Urve Läänemets, Philippe Jourdan ja Toomas Trass.

Msgr Philippe Jourdan koos Heiki Haljasoruga DKG ja EÜÕS jõuluhetkel 09.12.2013 EMTA-s.

11.11.2013
Kohtumine Läti suursaadikuga T.E. hr Juris Bonega
11. novembril 2013 toimus Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi eestvõttel kohtumine Läti Vabariigi Suursaatkonnas Tallinnas.

21.10.2013
Stenbocki maja õppekäik ja sügisseminar
21. oktoobril 2013 toimus ühiskonnaõpetajate koolitus Stenbocki majas, mille korraldasid koostöös Riigikantselei ja Eesti Ühiskonnaõpetajate Selts. Valitsuse kommunikatsioonibüroo Euroopa Liidu infonõunik Eve Paavel korraldas osalistele sisuka ja põhjaliku ekskursiooni Stenbocki majas ning Riigikantselei Strateegiabüroo strateegiadirektori asetäitja Märt Loite tegi põhjaliku ettekande teemal “Kuidas töötab Eesti riik. Täidesaatva võimu ülesehitus ja toimimine.” M. Loitele esitati hulgaliselt küsimusi, sest teave Strateegiabüroost oli õpetajatele uudne.

12.10.2013
Inimõigustesõbralike koolide võrgustik
Eesti Inimõiguste Instituut arendab 12 Eesti kooli baasil välja inimõigustesõbralike koolide võrgustikku. Selleks viiakse igas projektis osalemiseks konkureerinud ning välja valitud koolis läbi seminare. Koole nõustatakse oma koolikeskkonda igakülgselt analüüsima, saamaks teada, kui sõbralik see kõikidele on, ning mida annaks parandada. Koolid koostavad seejärel tegevuskava. 12. oktoobril 2013 toimus seminar Pärnu Vanalinna Põhikoolis. Projektimeeskonda on kaasatud ka Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi liikmeid.

09.10.2013
Koolide tulevikutegijate ideekonkurss
9. oktoobril 2013 toimus TÜ Pärnu kolledži, Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi ja Pärnumaa majandusõpetajate ainesektsiooni ühisel ettevõtmisel seitsmendat aastat Pärnumaa koolide tulevikutegijate ideekonkurss, mille teemaks oli sedakorda „Kodukoht tuntuks!“ Konkursist saab lähemalt lugeda siit.

16.08.2013
Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimes Heiki Haljasorg osales Paide arvamusfestivalil
Rahvusringhäälingu uudisteportaal kirjutab, et Tallinna Ülikooli Pedagoogilise Seminari filosoofia ja kasvatuse ajaloo lektor Heiki Haljasorg osales Paide Arvamusfestivali debatil “Mida ja kuidas peaks homses koolis õppima” koos Oxfordi Ülikooli vilistlase Artur Taeverega, kes on ka sihtasutuse “Noored Kooli” üks asutajatest. Lektor Heiki Haljasorg märkis, et kooliõppe kõige minimaalsem eesmärk on see, et inimene saab elus hakkama. “Uuringud näitavad, et eesti lapsed saavad häid tulemusi, aga kooliga rahulolu on väike. Õpetajakoolituses vajame inspireerivaid eeskujusid,” märkis ta. Tema ettepanek oli, et televisioonis võiks olla rohkem haridussaateid, kus tõlgitakse huvitavaid loenguid. “Praegu tippülikoolide loenguid või harivaid dokumentaalfilme väga tihti just televisioonis ei näe.” Suur probleem on Haljasoru hinnangul hakkamasaamine väljakutsetega, kui õppimine läheb halvasti. “Siis hakatakse poppi tegema, tulevad halvad hinded. Öeldakse, et haridus on parim rohi vaesuse vastu. Järelikult on väga tähtis, et keegi toetaks last. Kui kodu aitab kaasa, siis läheb lapsel hästi.”

29.06.2013
Heiki Haljasorg valiti Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimeheks
29. juunil 2013 toimus EÜÕS aastakoosolek. Juhatuse liikmeteks valiti Heiki Haljasorg, Mari Suurväli ja Mai Kahru. Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimeheks valiti Heiki Haljasorg.

19.03.2013
Õppekäik Riigikohtusse ja aastaseminar
19. märtsil 2013 toimus Riigikohtus EÜÕS 2013. aastaseminar. Seminari avas Riigikohtu direktor Kerli Raud. Järgnevalt esinesid Riigikohtu kolleegiumite nõunikud Liis Arrak (pildil), Janar Jäätma, Kristina Domaškina ja Ulrika Eesmaa ning peaspetsialist Kristiina Urb.

19.02.2013
Toimus MISA kodanikuhariduse seminar
18-19. veebruaril toimus MISA kodanikuhariduse seminar. Ürituse peaesineja oli prof Marju Lauristin.

08.12.2012
Rahvusvaheline konverents “Hilda Taba 110”
7. ja 8. detsembril 2012 toimus Tallinnas Delta Kappa Gamma Educational Foundation’i ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) korraldusel ning EMTA, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Ameerika Ühendriikide Tallinna Suursaatkonna toel rahvusvaheline konverents “Hilda Taba 110”. Väljapaistev eesti päritolu USA õppekavateoreetik ning pedagoog Hilda Taba on üks 20. sajandi väljapaistavamaid haridusteadlasi, kes pööras suurt tähelepanu ühiskonnaõpetuse õppekava arendamisele ning õpilaste sotsialiseerumisele õppeprotsessis. EÜÕS panustas konverentsi ettevalmistusse ning läbiviimisse.

H. Taba 110. Esineb prof William Pinar, University of British Columbia, Vancouver, Kanada

30.11.2012
Projekti “Vaata tagasi tulevikku!”
Oktoobris – novembris 2012 korraldas Eesti Inimõiguste Instituut Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi osalusel Saksa fondi EVZ toel projekti “Vaata tagasi tulevikku!” koolitused tolerantsuse õpetamisest koolis ja vabaühendustes. Koolituskohtadeks olid Tartu, Pärnu, Tallinn ja Jõhvi. EÜÕS liikmed esinesid koolitustel inimõiguste ja nende õpetamise ning õpetamise metoodika teemadel.

06.09.2012
Muudatused Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi juhatuses
Lõppesid seniste Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi juhatuse liikmete Maia Ermi, Marika Kaasiku, Riina Muuga, Valdis Naabri ja Vikki Pennoneni volitused, kes olid ametis 14.02.2005 aastast. Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi juhatuse liikmed on nüüd Tiiu Laan (esimees; pildil) ning jätkavad Mai Kahru ja Mari Suurväli. Varem ehk 2004-2012 oli Eesti Ühiskonnaõpetajate Seltsi esimees Mari Suurväli .

06.06.2012
Konverents “Ma kuulun Lätile”
06. juunil 2012 toimus Riias Läti Vabariigi Kultuuriministeeriumi poolt korraldatud konverents “Ma kuulun Lätile”. Konverents käsitles ühiskonna-õpetuse arenguprobleeme Läti ühiskonna integratsioonivajaduste vaatevinklist. Välisekspertidena esinesid konverentsil Tallinna Ülikooli professor Anu Toots (pildil) ja EÜÕS liige, JTI Kodanikhariduse keskuse juhataja Sulev Valdmaa.

01.06.2012
Arutati ühiskonnaõpetuse päevaprobleeme
01. juunil 2012 pidas EÜÕS Tallinna initsiatiivgrupp Tartus koosoleku, millel arutati ühiskonnaõpetuse päevaprobleeme.

23.05.2012
Projekti VOICE partnerite seminar
22. ja 23. mail 2012 toimus Tallinnas rahvusvahelise 2 aastat vältava projekti VOICE partnerite seminar. Tallinnas oli 2 projektis osalejat Saksamaalt, 2 Austriast, 6 Türgist ja 4 Sloveeniast ning projekti välishindaja Suurbritanniast. Lisaks sisulisele tööle projekti kallal – probleemõppe alase metoodilise materjali arendamisele said külalised võimaluse käia projektis osalevas Tallinna Inglise Kolledžis tunde vaatamas. Kõik võõrad nautisid Tallinna vanalinna.

23.03.2012
Projekti VOICE käigus välja töötatatud probleemõppe-alase metoodilist materjali esitlus
22. – 23. märtsil 2012 toimus Jaan Tõnissoni Instituudi Kodanikuhariduse keskuse korraldusel Tallinnas hotellis “Old Town Maestro” kahepäevane seminar, millel tutvustati eksperdi rollis olnud õpetajatele rahvusvahelise projekti VOICE käigus välja töötatavat probleemõppe-alast metoodilist materjali. Enamuse ekspertrühmast moodustasid küll ühiskonnaõpetuse ja ajaloo õpetajad, kuid toetamaks ainetevahelist integratsiooni praktikas, oli väga sujuvalt töötanud rühmas ka emakeele, inglise keele, geograafia ja füüsika õpetajaid. Üritusel osales EÜÕS-i liikmeid.

23.03.2012
Europarlamendi külastamine
21. – 23. märtsil 2012 külastasid EÜÕS-i liikmed, sh juhatuse liige Mari Suurväli (pildil paremal) Euroopa parlamendi saadiku Tunne Kelami (pildil keskel) külalistena Brüsselit. Tutvuti Euroopa Parlamendiga ja külastati 2011 a. avatud Euroopa Parlamendi külastuskeskust Parlamentariumi.

20.03.2012
Õppekäik välisministeeriumisse ja aastaseminar
20. märtsil 2012 toimus Välisministeeriumis ühiskonnaõpetuse õpetajate õppepäev. Õppekäigu idee autor oli Heiki Haljasorg ja õppekäigu EÜÕS-i poolne korraldaja oli Sulev Valdmaa. Üks praktilisi soovitusi õpetajatele oli kutsuda konsulaarametnikke koolidesse kõnelema noortele olulistel, näiteks reisimisega seotud teemadel. EÜÕS tänab Välisministeeriumi väga õnnestunud õppepäeva korraldamise eest!

06.01.2011
Õppekäik Eesti Panka ja aastaseminar
6. jaanuaril 2011 toimus EÜÕS-i ja Eesti Panga koostöös majandusseminar. Õppekäigu idee autor oli Heiki Haljasorg ja õppekäigu EÜÕS-i poolne korraldaja oli Sulev Valdmaa. Seminaril käsitleti nii majanduse üldküsimusi kui Eesti majandus-, sh tööhõivenäitajaid ning peatuti eurole üleminekuga seotud majandusküsimustel. Seminaril osales õpetajaid üle Eesti nii eesti kui vene õppekeelega koolidest. Osavõtjate hulgas oli ka õpilasi. EÜÕS tänab Eesti Panka väga sisuka seminari eest.

01.11.2010
Kodanikupäeva viktoriin tulemas
Paljud koolid osalevad alates 2003. aastast 26. novembri paiku toimuval Kodanikupäeva viktoriinil, mis on mõeldud eesti ja vene õppekeelega üldhariduskoolide 7.–12. klassi õpilastele ja üldkeskharidust andvate kutsekoolide õpilastele. Selle eesmärk on süvendada noorte teadmisi Eesti Vabariigi põhiseaduslike institutsioonide, inim- ja kodanikuõiguste, vabaduste ja kohustuste ning Euroopa Liiduga seonduva osas. Peale 2010. aasta viktoriini on aastate jooksul osalenuid olnud kokku pea 25000. Viktoriini tutvustuse ja varasemate aastate viktoriiniülesannetega on võimalik tutvuda MISA kodulehel.

21.12.2010
Projekt “Kodanik”
Kolga Keskkooli 11. ja 12. klassi õpilased esitlesid 21. detsembril 2010 projekti “Kodanik”, mille teemaks oli ühistranspordi kättesaadavus Kuusalu vallas.

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: